Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin 15 illiyi
Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı nümayəndəliyi fəaliyyətinin 15 illiyi münasibəti ilə 26 yanvar tarixində Beynəlxalq Muğam Mərkəzində konsert proqramı təşkil edib.
Səfir Peter Mixalko çıxış edərək Aİ-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin ölkənin dövlət təşkilatları və müxtəlif qurumları ilə fəal şəkildə əməkdaşlığından söz açıb, eləcə də Aİ-nin yüksək səviyyəli rəsmiləri olan Avropa Şurasının rəhbəri Şarl Mişelin və Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula Von der Lyayenin Bakıya səfərlərini xatırladıb.
Peter Mixalko onu da bildirib ki, Aİ Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin mina və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənməsində də sıx əməkdaşlıq edir, ANAMA-ya yardım göstərir. Səfir qeyd edib ki, Aİ indiyədək Azərbaycanda 50-dən çox tvinninq layihəsi təşkil edib.

15th anniversary of the Representation of the European Union in Azerbaijan
The European Union (EU) representative office in Azerbaijan organized a concert program on January 26 at the International Mugam Center on the occasion of the 15th anniversary of its activity.
Speaking, Ambassador Peter Mikhalko talked about the active cooperation of the EU representation in Azerbaijan with the state organizations and various institutions of the country, as well as reminded the visits of Charles Michel, head of the European Council and Ursula Von der Leyen, the head of the European Commission, who are high-ranking officials of the EU.
Peter Mikhalko also said that the EU cooperates closely in clearing the occupied territories of Azerbaijan from mines and unexploded ordnance, and provides assistance to ANAMA. The ambassador noted that the EU has organized more than 50 twinning projects in Azerbaijan so far.