“Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB şəhid anaları ilə görüş keçirdi
Məlumat verdiyimiz kimi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə "Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti" İctimai Birliyi (BƏC İB) “And yerimiz- Şəhidlər”! adlı layihə həyata keçirir.
Layihə zamanı vaxtı ilə Bakı şəhərinin Nizami rayonunda, Tərtər və Bərdə rayonlarında yaşayıb 44 günlük Vətən müharibəsində döyüşlərdə qəhrəmanlıqla şəhid olan oğullarımızın adlarının, xatirələrinin əbədiləşdirilməsi, yaşadılması, eləcə də əlillik dərəcəsi almış  qazilərimizin tanıdılması məqsədi ilə kitab nəşr etdirilməsindən əlavə İctimai Birliyin məqsədinə və təyinatına uyğun olaraq əlilliyi olan və digər imtiyazlı şəxslərin problemlərinin həlli, lazım gələrsə, hüquqlarının müdafiəsi ilə də məşğul olunur.
Bu gün Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Natəvan zalında layihə çərçivəsində nəşr olunmuş “And yerimiz-Şəhidlər”! adlı kitabın təqdimatı keçirildi.
Tədbir bütün şəhidlərimizin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başladı.
Sədr və layihə rəhbəri Tahir Xudiyev çıxış edərək layihə barədə və nəşr olunmuş kitab barədə məlumat verdi.
Çıxış edən “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-in İdarə Heyəti üzvü, təqaüddə olan hərbçi-polkovnik, Qarabağ müharibəsi veteranı Ağalar Əliyev, AYB sədrinin müşaviri, Güney Azərbaycan şöbəsinin rəhbəri, “Körpü” verilişinin ideya müəllifi və aparıcısı Sayman Aruz, BƏC İB-in Hərbi işlər üzrə şöbəsinin rəhbəri, ehtiyatda olan polkovnik, 2-ci qrup Qarabağ müharibəsi əlili Nazir Hüseynov, Müdafiə Nazirliyinin Qadınlar və hərbi qulluqçuların ailələri ilə iş şöbəsinin rəisi Zümrüd Səmədova, Ombudsman Aparatının Hüquqi Maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov, BƏC İB-in Mətbuat xidmətinin rəhbəri Saleh Əzizli, BƏC İB Ağsaqqallar Şurasının üzvü, şair Seyidağa Seyid Sadıq, ƏƏSMN-nin  tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Murad Həşimov, İşgəncələrə Qarşı Azərbaycan Komitəsinin sədr müavini Elmira Behbudova, AYB-nın əməkdaşı, şair Giləmail Murad, jurnalist Minəxanım Əkrəmqızı Vətən müharibəsində igidlərimizin göstərdikləri qəhrəmanlıqlardan, şəhidlərimizin xatirəsinin həmişə ehtiramla yad edilməsindən, Ali Baş Komandan İlham Əliyev cənablarının şəhidlərimizə və  qazilərimizə diqqət və qayğısından, bu istiqamətdə dövlətin çıxardığı qanunlardan danışdılar.
Şəhid ailələrinin üzvləri çıxış edərək öz problemlərindən danışdılar və İB-dən bu problemlərinin həlli üçün köməklik istədilər. Tahir Xudiyev aidiyyəti dövlət təşkilatlarına bu problemlərin müsbət həlli üçün müraciət ediləcəyini bildirdi.
Tədbirdə Kipr səfirilyi, Fövqəladə Hallar Hazirliyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə  Dövlət Komitəsi, Ədliyyə Nazirliyi, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Mədəniyyət Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Dövlət Statistika Komitəsi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və AMEA-nın əməkdaşları, Qarabağ müharibəsi veteranları, QHT, KİV və ictimaiyyət nümayəndələri də iştirak edirdilər.

ОО «Международное общество инвалидов» провело встречу с матерями шехидов
Как мы уже сообщали, при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики, Общественного объединения «Международное Общество Инвалидов» (ИСО) «Наше место присяги – Шахидов»! реализует проект под названием
В ходе проекта, помимо издания книги с целью увековечения имен и памяти наших сыновей, проживавших в Низаминском, Тертерском и Бардинском районах города Баку и героически погибших в 44-дневной Отечественной войне, а также знакомить наших ветеранов, получивших степень инвалидности, в соответствии с целями и задачами Общественного объединения решает проблемы инвалидов и других льготных лиц, а при необходимости также занимается защитой их прав.
Сегодня в Натаванском зале Союза Писателей Азербайджана в рамках проекта вышла в свет книга «Наше место клятвы – Шахидов»! состоялась презентация книги.
Мероприятие началось с минутного молчания в память всех наших мучеников.
Председатель и руководитель проекта Тахир Худиев выступил с речью и дал информацию о проекте и изданной книге.
Сайман Аруз, член совета директоров Международного общества инвалидов, военный полковник в отставке, ветеран Карабахской войны, Агалар Алиев, советник председателя Международного общества инвалидов, заведующий отделом Южного Азербайджана, автор об идее и ведущем программы «Мост», член БЭК ПО, выступил с речью. Начальник управления по военным вопросам, полковник запаса, инвалид 2-й группы Карабахской войны Назир Гусейнов, начальник управления по работе с женщинами и семьями военнослужащих Министерства обороны Зумруд Самадова, заведующая сектором правового просвещения аппарата омбудсмена Мугалиб Махмудов, руководитель пресс-службы БЭК ПО Салех Азизли, член Совета старейшин БЭК МБ, поэт Сейидага Сейид Садик, руководитель отдела по связям с общественностью Агентства социальных услуг при Министерстве социальных дел Мурад Гашимов , заместитель председателя Азербайджанского комитета против пыток Эльмира Бейбутова, сотрудник БИК, поэт Гиламаил Мурад, журналист Минаханым Экрамгызы Ватан Говорили о героизме наших героев на войне, памяти наших шехидов, внимании и заботе Главнокомандующий Ильхам Алиев нашим шехидам и ветеранам и законам, изданным государством в этом направлении.
Члены семей шехидов рассказали о своих проблемах и обратились в БУ за помощью в решении этих проблем. Тахир Худиев сообщил, что для положительного решения данных проблем будут обращены соответствующие государственные организации.
Посольство Кипра, Служба готовности к чрезвычайным ситуациям, Государственный комитет по делам семьи, женщин и детей, Министерство юстиции, Государственный комитет по делам беженцев и вынужденных переселенцев, Министерство культуры, Министерство цифрового развития и транспорта, Государственный комитет статистики, Министерство науки и образования, На мероприятии присутствовала организация «Работа с диаспорой». В мероприятии также приняли участие сотрудники Госкомитета и НАНА, ветераны Карабахской войны, НПО, СМИ и представители общественности.
В завершение мероприятия было сделано памятное фото с матерями шехидов и другими участниками мероприятия.