“Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB şəhid anaları ilə görüş keçirdi
Məlumat verdiyimiz kimi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə "Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti" İctimai Birliyi (BƏC İB) “And yerimiz- Şəhidlər”! adlı layihə həyata keçirir.
Layihə zamanı vaxtı ilə Bakı şəhərinin Nizami rayonunda, Tərtər və Bərdə rayonlarında yaşayıb 44 günlük Vətən müharibəsində döyüşlərdə qəhrəmanlıqla şəhid olan oğullarımızın adlarının, xatirələrinin əbədiləşdirilməsi, yaşadılması, eləcə də əlillik dərəcəsi almış  qazilərimizin tanıdılması məqsədi ilə kitab nəşr etdirilməsindən əlavə İctimai Birliyin məqsədinə və təyinatına uyğun olaraq əlilliyi olan və digər imtiyazlı şəxslərin problemlərinin həlli, lazım gələrsə, hüquqlarının müdafiəsi ilə də məşğul olunur.
Bu gün Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Natəvan zalında layihə çərçivəsində nəşr olunmuş “And yerimiz-Şəhidlər”! adlı kitabın təqdimatı keçirildi.
Tədbir bütün şəhidlərimizin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başladı.
Sədr və layihə rəhbəri Tahir Xudiyev çıxış edərək layihə barədə və nəşr olunmuş kitab barədə məlumat verdi.
Çıxış edən “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-in İdarə Heyəti üzvü, təqaüddə olan hərbçi-polkovnik, Qarabağ müharibəsi veteranı Ağalar Əliyev, AYB sədrinin müşaviri, Güney Azərbaycan şöbəsinin rəhbəri, “Körpü” verilişinin ideya müəllifi və aparıcısı Sayman Aruz, BƏC İB-in Hərbi işlər üzrə şöbəsinin rəhbəri, ehtiyatda olan polkovnik, 2-ci qrup Qarabağ müharibəsi əlili Nazir Hüseynov, Müdafiə Nazirliyinin Qadınlar və hərbi qulluqçuların ailələri ilə iş şöbəsinin rəisi Zümrüd Səmədova, Ombudsman Aparatının Hüquqi Maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov, BƏC İB-in Mətbuat xidmətinin rəhbəri Saleh Əzizli, BƏC İB Ağsaqqallar Şurasının üzvü, şair Seyidağa Seyid Sadıq, ƏƏSMN-nin  tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Murad Həşimov, İşgəncələrə Qarşı Azərbaycan Komitəsinin sədr müavini Elmira Behbudova, AYB-nın əməkdaşı, şair Giləmail Murad, jurnalist Minəxanım Əkrəmqızı Vətən müharibəsində igidlərimizin göstərdikləri qəhrəmanlıqlardan, şəhidlərimizin xatirəsinin həmişə ehtiramla yad edilməsindən, Ali Baş Komandan İlham Əliyev cənablarının şəhidlərimizə və  qazilərimizə diqqət və qayğısından, bu istiqamətdə dövlətin çıxardığı qanunlardan danışdılar.
Şəhid ailələrinin üzvləri çıxış edərək öz problemlərindən danışdılar və İB-dən bu problemlərinin həlli üçün köməklik istədilər. Tahir Xudiyev aidiyyəti dövlət təşkilatlarına bu problemlərin müsbət həlli üçün müraciət ediləcəyini bildirdi.
Tədbirdə Kipr səfirilyi, Fövqəladə Hallar Hazirliyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə  Dövlət Komitəsi, Ədliyyə Nazirliyi, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Mədəniyyət Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Dövlət Statistika Komitəsi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və AMEA-nın əməkdaşları, Qarabağ müharibəsi veteranları, QHT, KİV və ictimaiyyət nümayəndələri də iştirak edirdilər.

"International Society of Disabled People" PU held a meeting with the mothers of the martyrs
As we have reported, with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan, the "International Society of Disabled People" Public Union (ISC) "Our place of oath - Martyrs"! implements a project named
During the project, in addition to the publication of a book with the aim of perpetuating the names and memories of our sons who lived in the Nizami district, Tartar and Barda districts of Baku city and heroically martyred in the 44-day Patriotic War, as well as to introduce our veterans who received the degree of disability, in accordance with the purpose and purpose of the Public Union solves the problems of disabled and other privileged persons and, if necessary, also deals with the protection of their rights.
Today in the Natavan hall of the Azerbaijan Writers' Union, "Our place of oath - Martyrs" was published as part of the project! the presentation of the book was held.
The event began with a 1-minute silence for all our martyrs.
Chairman and project manager Tahir Khudiyev made a speech and gave information about the project and the published book.
Sayman Aruz, member of the Board of Directors of the International Society of Disabled People, retired military colonel, veteran of the Karabakh war, Aghalar Aliyev, adviser to the Chairman of the International Society of Disabled People, head of the Southern Azerbaijan Department, author of the idea and host of the "Bridge" program, member of the BEC PU, made a speech. Head of the Department for Military Affairs, reserve colonel, 2nd group Karabakh War disabled Nazir Huseynov, Head of the Department of Work with Women and Military Servicemen's Families of the Ministry of Defense Zumrud Samadova, Head of the Legal Awareness Sector of the Ombudsman's Office Mugalib Mahmudov, Head of the Press Service of the BEC PU Saleh Azizli, member of the Council of Elders of the BEC IB, poet Seyidagha Seyid Sadiq, head of the Public Relations Department of the Social Services Agency under the Ministry of Social Affairs, Murad Hashimov, vice-chairman of the Azerbaijan Committee Against Torture Elmira Behbudova, employee of the BEC, poet Gilamail Murad, journalist Minakhanim Ekramgizi Vatan They talked about the heroism of our heroes in the war, the memory of our martyrs, the attention and care of the Commander-in-Chief Ilham Aliyev to our martyrs and veterans, and the laws issued by the state in this direction.
The members of the families of the martyrs spoke about their problems and asked the BU for help in solving these problems. Tahir Khudiyev said that the relevant state organizations will be approached for a positive solution to these problems.
The Embassy of Cyprus, Emergency Preparedness, State Committee for Family, Women and Children's Issues, Ministry of Justice, State Committee for Refugees and IDPs, Ministry of Culture, Ministry of Digital Development and Transport, State Statistics Committee, Ministry of Science and Education, Work with Diaspora attended the event. The employees of the State Committee and ANAS, Karabakh war veterans, NGOs, mass media and public representatives also participated.
At the end of the event, a memorial photo was taken with the mothers of the martyrs and other event participants.