“Beynəxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-in ofisi yandı
May ayının 25-də səhər saatlarında mənzilin mətbəx hissəsində qısaqapanma nəticəsində yanğın baş vermişdir. Hadisə barəsində təçili olaraq ofisin əməkdaşı tərəfindən Yanğından Mühafizə İdarəsinin 101 saylı Qaynar Xəttinə zəng edərək məlumat verildi. Yanğınsöndürənlər gələnədək artıq mətbəx və ona bitişik 2 otaq təşkilatlara məxsus olan bütün əşyaları və sənədləri ilə birgə tamamilə yanıb kül olmuş, digər otaqlara da ziyan dəymiş, yararsız hala düşmüşdür. Hadisə zamanı qonşu mənzildə olan ana və uşaq yanğınsöndürənlər tərəfindən təxliyə edilərək xilas edilmiş, hadisə yerində olan təçili tibbi yardım maşını ilə xəstəxanaya çatdırılmış və təçili yardım göstərilmişdir. Çox şükürlər olsun ki, heç kəs ciddi xəsarət almamış,  qonşu mənzillərə ziyan dəyməmişdir.
Həmin gündən bu günədək bir çox KİV-lərdə Nizami rayonunda baş verən dəhşətli yanğın barədə məlumat verilsə də yanan yerdə “Beynəxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB, “Türk Dünyası Turan Düşüncə Mərkəzi” İB və “Əlillər Dünyası” qəzetinin ofisi yerləşməsi və tamamilə yanması barədə heç bir məlumat verilmir. Bu da çox təəssüf hissi doğurur. Halbuki hər 3 təşkilat daima əlilliyi olan və digər imtiyazlı şəxslərin, həmçinin əlilliyi olan məhbusların özlərinin və ailə üzvlərinin, şəhid və Milli Qəhrəman ailələrinin sosial, tibbi, psixoloji probemləri ilə maraqlanır, aidiyyəti təşkilatlar vasitəsi ilə müsbət həll edir. 2011-ci ildən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının (hazırda Agentlik) 24 layihəsini, Elm və Təhsil Nazirliyinin 2 layihəsini müvəffəqiyyətlə həyata keçirmişdir. Bu yaxınlarda Milli Qəhrəman ailəsinə torpaq sahəsi ayrılmasına bilavasitə dəstək olmuşdur. Yəni, hər 3 təşikilat daima dövlətimizin və möhtərəm Prezidentimizin sosial siyasətinə dəstəkdir.
İndi belə bir müsbət işlər görən təşkilatların ofisinin yanması ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılmalı, onların problemləri ictimailəşdirilməlidir. Necə ki, başda Sədr və Baş Redaktor, Qarabağ müharibəsi veteranı, 1-ci qrup əlil Tahir Xudiyev olmaqla həmin təşkilatların əməkdaşları daima köməyə ehtiyacı olan insanların yanında olur, indi bu çətin vəziyyətlərində də onlara ərazi üzrə İcra Hakimiyyətindən,  Azərbaycan Respublikasının QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Agentliyindən, QHT-lərdən və imkanı çatan şəxslərdən mənəvi və maddi dəstək göstərilməli, belə bir gündə çətin vəziyyətdə buraxılmamalıdır.
P.S. Bu gün xüsusi, əlamətdar gündür - 28 May Respublika Günü münasibəti ilə bütün Azərbaycan xalqını təbrik edirk.

Сгорел офис ОО «Международное общество инвалидов»
Утром 25 мая в кухонной части квартиры в результате короткого замыкания вспыхнул пожар. Сотрудник офиса срочно позвонил на горячую линию № 101 Департамента пожарной охраны и сообщил о случившемся. К моменту прибытия пожарных кухня и 2 прилегающие к ней комнаты были полностью сожжены дотла вместе со всем имуществом и документами, принадлежавшими организациям, а остальные помещения также были повреждены и пришли в негодность. В момент происшествия мать и ребенок, находившиеся в соседней квартире, были эвакуированы и спасены пожарными, на месте происшествия их доставила машина скорой помощи, им была оказана неотложная помощь. К счастью, никто серьезно не пострадал, соседние квартиры не пострадали.
С того дня и по сей день многие средства массовой информации сообщают о страшном пожаре, произошедшем в Низаминском районе, но нет информации о местонахождении офисов ОО «Международное общество инвалидов», ОО «Тюркский мировой центр мысли Туран». и газета «Алилар Дуньясы» на месте пожара и о том, что она полностью сгорела, информации не предоставлено. Это очень прискорбно. Однако все 3 организации всегда интересуются социальными, медицинскими и психологическими проблемами инвалидов и других льготных лиц, а также самих заключенных-инвалидов и членов их семей, семей шехидов и национальных героев, и решают их позитивно через соответствующие организации. С 2011 года успешно реализовал 24 проекта Совета государственной поддержки НПО при Президенте Азербайджанской Республики (ныне Агентство) и 2 проекта Министерства науки и образования. Недавно он напрямую поддержал выделение земли семье Национального героя. То есть все 3 организации всегда поддерживают социальную политику нашего государства и нашего уважаемого Президента.
Теперь о поджогах офисов организаций, которые занимаются такой позитивной работой, следует довести до сведения общественности, а их проблемы должны быть преданы огласке. Подобно тому, как сотрудники этих организаций, в том числе председатель и главный редактор, ветеран Карабахской войны Тахир Худиев, инвалид 1-й группы, всегда находятся рядом с людьми, нуждающимися в помощи, сейчас, оказавшись в сложной ситуации, они получают государственную поддержку от Региональная исполнительная власть, НПО Азербайджанской Республики Моральная и финансовая поддержка должна быть оказана со стороны агентства, НПО и людей, имеющих возможность, и не должна быть оставлена ​​в трудную ситуацию в такой день.
P.S. Сегодня особенный, знаменательный день – мы поздравляем весь азербайджанский народ с Днем Республики 28 мая.