“Beynəxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-in ofisi yandı
May ayının 25-də səhər saatlarında mənzilin mətbəx hissəsində qısaqapanma nəticəsində yanğın baş vermişdir. Hadisə barəsində təçili olaraq ofisin əməkdaşı tərəfindən Yanğından Mühafizə İdarəsinin 101 saylı Qaynar Xəttinə zəng edərək məlumat verildi. Yanğınsöndürənlər gələnədək artıq mətbəx və ona bitişik 2 otaq təşkilatlara məxsus olan bütün əşyaları və sənədləri ilə birgə tamamilə yanıb kül olmuş, digər otaqlara da ziyan dəymiş, yararsız hala düşmüşdür. Hadisə zamanı qonşu mənzildə olan ana və uşaq yanğınsöndürənlər tərəfindən təxliyə edilərək xilas edilmiş, hadisə yerində olan təçili tibbi yardım maşını ilə xəstəxanaya çatdırılmış və təçili yardım göstərilmişdir. Çox şükürlər olsun ki, heç kəs ciddi xəsarət almamış,  qonşu mənzillərə ziyan dəyməmişdir.
Həmin gündən bu günədək bir çox KİV-lərdə Nizami rayonunda baş verən dəhşətli yanğın barədə məlumat verilsə də yanan yerdə “Beynəxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB, “Türk Dünyası Turan Düşüncə Mərkəzi” İB və “Əlillər Dünyası” qəzetinin ofisi yerləşməsi və tamamilə yanması barədə heç bir məlumat verilmir. Bu da çox təəssüf hissi doğurur. Halbuki hər 3 təşkilat daima əlilliyi olan və digər imtiyazlı şəxslərin, həmçinin əlilliyi olan məhbusların özlərinin və ailə üzvlərinin, şəhid və Milli Qəhrəman ailələrinin sosial, tibbi, psixoloji probemləri ilə maraqlanır, aidiyyəti təşkilatlar vasitəsi ilə müsbət həll edir. 2011-ci ildən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının (hazırda Agentlik) 24 layihəsini, Elm və Təhsil Nazirliyinin 2 layihəsini müvəffəqiyyətlə həyata keçirmişdir. Bu yaxınlarda Milli Qəhrəman ailəsinə torpaq sahəsi ayrılmasına bilavasitə dəstək olmuşdur. Yəni, hər 3 təşikilat daima dövlətimizin və möhtərəm Prezidentimizin sosial siyasətinə dəstəkdir.
İndi belə bir müsbət işlər görən təşkilatların ofisinin yanması ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılmalı, onların problemləri ictimailəşdirilməlidir. Necə ki, başda Sədr və Baş Redaktor, Qarabağ müharibəsi veteranı, 1-ci qrup əlil Tahir Xudiyev olmaqla həmin təşkilatların əməkdaşları daima köməyə ehtiyacı olan insanların yanında olur, indi bu çətin vəziyyətlərində də onlara ərazi üzrə İcra Hakimiyyətindən,  Azərbaycan Respublikasının QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Agentliyindən, QHT-lərdən və imkanı çatan şəxslərdən mənəvi və maddi dəstək göstərilməli, belə bir gündə çətin vəziyyətdə buraxılmamalıdır.
P.S. Bu gün xüsusi, əlamətdar gündür - 28 May Respublika Günü münasibəti ilə bütün Azərbaycan xalqını təbrik edirk.

The office of "International Society of Disabled People" PU was burned
On the morning of May 25, a fire broke out in the kitchen part of the apartment as a result of a short circuit. The employee of the office urgently called the Fire Protection Department's Hotline No. 101 and informed about the incident. By the time the firefighters arrived, the kitchen and 2 rooms adjacent to it were completely burnt to ashes along with all the belongings and documents belonging to the organizations, and other rooms were also damaged and became unusable. At the time of the incident, the mother and the child who were in the neighboring apartment were evacuated and saved by the firemen, they were taken to the hospital by an ambulance at the scene, and emergency aid was provided. Thankfully, no one was seriously injured, and the neighboring apartments were not damaged.
From that day to this day, many mass media reported about the terrible fire that happened in Nizami district, but there is no information about the location of the offices of "International Society of Disabled People" PU, "Turk World Turan Thought Center PU" and "Alillar Dunyası" newspaper in the burning place and that it was completely burnt. no information is provided. This is very regrettable. However, all 3 organizations are always interested in the social, medical and psychological problems of the disabled and other privileged persons, as well as the disabled prisoners themselves and their family members, the families of martyrs and National Heroes, and solve them positively through the relevant organizations. Since 2011, he has successfully implemented 24 projects of the State Support Council for NGOs under the President of the Republic of Azerbaijan (now the Agency), and 2 projects of the Ministry of Science and Education. Recently, he directly supported the allocation of land to the National Hero's family. That is, all 3 organizations always support the social policy of our state and our respected President.
Now, the burning of the offices of organizations that do such positive work should be brought to the attention of the public, and their problems should be publicized. Just as the employees of those organizations, including the Chairman and Editor-in-Chief, Karabakh war veteran Tahir Khudiyev, 1st group of disabled, are always with the people who need help, now in their difficult situation, they receive State Support from the Regional Executive Power, NGOs of the Republic of Azerbaijan Moral and financial support should be provided from the agency, NGOs and people who have the opportunity, and should not be left in a difficult situation on such a day.
P.S. Today is a special, significant day - we congratulate all the people of Azerbaijan on the occasion of May 28 Republic Day.