...Bir mən vardır məndə məndən içəri...
Türk xalqlarının görkəmli sənətkarlarından biri, İlahi eşqi tərənnüm edən ədəbiyyatın ilk, gözəl nümunələrini yaradan və təbliğ edən Yunis Əmrəyə görə insan əməlinə, gördüyü işlərinə görə ad qazanır. Yəqin ona görədir ki, bu günümüzdə  də Yunus Əmrə şerlərinə dönə-dönə müraciət olunur, xatirəsi anılır.
Elə 5 may tarixində “Beynəlxalq Muğam Mərkəzində” Respublikanın Əməkdar artisti Nuriyyə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə AMEA Folklor İnstitutunun “Qorqud” folklor ansamblının təqdimatında “Yunus Əmrə aşiqləri” adlı konsert proqramı da bu niyyətlə təşkil edildi. Tədbirdə AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov,  Bakıdakı Yunus Əmrə İnstitutunun rəhbəri Selçuk Karakılıç,  Milli Məclisin deputatı Qənirə Paşayeva görkəmli mütəfəkkir Yunus Əmrənin həyat və yaradıcılığından söz açdılar.
Əməkdar Artist Nuriyyə Hüseynova, bəstəkar-müğənni Çilənay Hüseynli, Həlimət Sultan, Ülviyyə Sədaqətin ifasında Yunus Əmrənin şerlərinə bəstələnmiş mahnılar, ibrətamiz və fəlsəfi sözlər səsləndirildi. Yunus Əmrə tədbirinə Türkiyədən məxsusi olaraq təşrif gətirmiş Orxan Çakmak Qarabağ Zəfərinə həsr etdiyi “Zəfər şərqisi”ni, Himnimizin müəllifi Əhməd Cavadın “Çırpınırdı Qara dəniz” mahnısını ifa etdi. Hər iki mahnı bütün iştirakçılar və tamaşaçılar tərəfindən ayaq üstə alqışlandı və birgə ifa edildi.
Konsertdə AzTV-nin redaktoru, “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB İdarə Heyəti üzvü, “Turan Türk Xalqlarının Mədəniyyətinin İnkişafına Dəstək” İB-in sədri Zərnişan Azayeva Yunus Əmrə şerlərindən seçmələr təqdim etdi.
Konsertin əvvəlində nümayiş olunan Yunus Əmrənin həyat və yaradıcılığına həsr edilmiş qısametrajlı film Yunus Əmrəni tamaşaçılara daha yaxından tanıtdı.
Onu xüsusi qeyd edək ki, bu konsert-kompozisiya Anadolu Ərəni, Türk Dünyasının böyük şairi Yunus Əmrənin xatirəsinə layiq olaraq çox ciddi düşünülmüş,  yüksək səviyyədə hazırlanmışdır.
Böyük Türk Dünyasının mədəni-mənəvi irsini, eləcə də dahilərimizi tanıdan, xatirəsinə yaşadan, təbliğ edən və gələcək nəsillərə, həmçinin  dünyaya çatdırılması sarıdan belə yüksək səviyyəli tədbirlərə çox böyük ehtiyac olduğunu görür və bir tamaşaçı kimi tez-tez belə proqramların təşkil olunmasını gözləyirik.
“Beynəlxalq Muğam Mərkəzi”nin rəhbərliyinə bu möhtəşəm səhnəni təşkilatçılara təqdim etdiyinə və “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-in (BƏC İB) və “Türk Dünyası Turan Düşüncə Mərkəzi” İB-in 10 nəfər üzvünü də dəvət etdiyinə görə Sədr Tahir Xudiyev, üzvlər-“Azərbaycan Coriyo Kunq-Fu Federasiyası”nın prezidenti Davud Mahmudzadə və hüquqşünas Xatirə Azər qızı xüsusi təşəkkürlərini bildirdilər.

...Внутри меня есть я...
Юнис Эмре, один из выдающихся художников тюркских народов, создавший и пропагандировавший первые прекрасные образцы литературы, прославляющей божественную любовь, известен своими человеческими действиями и произведениями. Наверное, потому, что и сегодня к стихам Юнуса Амре вспоминают снова и снова, помнят его память.
5 мая в «Международном центре мугама» под руководством заслуженной артистки республики Нурии Гусейновой была организована концертная программа «Влюбленные Юнуса Амре», представленная фольклорным ансамблем «Горгуд» Фольклорного института НАНА. На мероприятии директор Института фольклора НАНА, академик Мухтар Иманов, руководитель Института Юнуса Амре в Баку Сельчук Каракылыч, депутат Ганира Пашаева рассказали о жизни и творчестве выдающегося мыслителя Юнуса Эмре.
Заслуженная артистка Нурия Гусейнова, композитор-певица Чиланай Гусейнли, Халимат Султан, Ульвия Садагат исполнили песни, написанные на стихи Юнуса Амре, прозвучали поучительные и философские слова. Орхан Чакмак, привезший на мероприятие Юнуса Эмре специального гостя из Турции, исполнил «Зафар шортиси», посвященный Победе в Карабахе, и песню «Чирпинирди кара диниз» автора нашего государственного гимна Ахмета Джавада. Обе песни получили овации и совместное исполнение всех участников и зрителей.
На концерте редактор АзТВ, член Совета директоров «Международного общества инвалидов», председатель ОО «Содействие развитию культуры туранских тюркских народов» Зарнишан Азаева представила отрывки из стихов Юнуса Амре. .
Короткометражный фильм, посвященный жизни и творчеству Юнуса Эмре, показанный в начале концерта, еще ближе познакомил зрителей с Юнусом Эмре.
Следует отметить, что этот концерт-композиция была тщательно продумана и подготовлена ​​на высоком уровне, достойном памяти Юнуса Эмре, великого поэта Анатолийской эпохи.
Мы видим, что существует большая потребность в таких мероприятиях высокого уровня, которые признают, увековечивают, продвигают и передают культурное и духовное наследие Великого тюркского мира, а также наших гениев будущим поколениям, а также всему миру. , и как зрители мы часто ожидаем, что такие программы будут организованы.
Председателю Тахиру Худиеву за представление этой великолепной сцены руководству «Международного центра мугама» и за приглашение 10 членов ОО «Международное общество инвалидов» (ОО МПК) и ОО «Центр турецкой всемирной мысли Туран», членов- Особую благодарность выразили президент «Федерации Корио Кунг-Фу Азербайджана» Давуд Махмудзаде и адвокат Хатира Азергизи.