...Bir mən vardır məndə məndən içəri...
Türk xalqlarının görkəmli sənətkarlarından biri, İlahi eşqi tərənnüm edən ədəbiyyatın ilk, gözəl nümunələrini yaradan və təbliğ edən Yunis Əmrəyə görə insan əməlinə, gördüyü işlərinə görə ad qazanır. Yəqin ona görədir ki, bu günümüzdə  də Yunus Əmrə şerlərinə dönə-dönə müraciət olunur, xatirəsi anılır.
Elə 5 may tarixində “Beynəlxalq Muğam Mərkəzində” Respublikanın Əməkdar artisti Nuriyyə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə AMEA Folklor İnstitutunun “Qorqud” folklor ansamblının təqdimatında “Yunus Əmrə aşiqləri” adlı konsert proqramı da bu niyyətlə təşkil edildi. Tədbirdə AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov,  Bakıdakı Yunus Əmrə İnstitutunun rəhbəri Selçuk Karakılıç,  Milli Məclisin deputatı Qənirə Paşayeva görkəmli mütəfəkkir Yunus Əmrənin həyat və yaradıcılığından söz açdılar.
Əməkdar Artist Nuriyyə Hüseynova, bəstəkar-müğənni Çilənay Hüseynli, Həlimət Sultan, Ülviyyə Sədaqətin ifasında Yunus Əmrənin şerlərinə bəstələnmiş mahnılar, ibrətamiz və fəlsəfi sözlər səsləndirildi. Yunus Əmrə tədbirinə Türkiyədən məxsusi olaraq təşrif gətirmiş Orxan Çakmak Qarabağ Zəfərinə həsr etdiyi “Zəfər şərqisi”ni, Himnimizin müəllifi Əhməd Cavadın “Çırpınırdı Qara dəniz” mahnısını ifa etdi. Hər iki mahnı bütün iştirakçılar və tamaşaçılar tərəfindən ayaq üstə alqışlandı və birgə ifa edildi.
Konsertdə AzTV-nin redaktoru, “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB İdarə Heyəti üzvü, “Turan Türk Xalqlarının Mədəniyyətinin İnkişafına Dəstək” İB-in sədri Zərnişan Azayeva Yunus Əmrə şerlərindən seçmələr təqdim etdi.
Konsertin əvvəlində nümayiş olunan Yunus Əmrənin həyat və yaradıcılığına həsr edilmiş qısametrajlı film Yunus Əmrəni tamaşaçılara daha yaxından tanıtdı.
Onu xüsusi qeyd edək ki, bu konsert-kompozisiya Anadolu Ərəni, Türk Dünyasının böyük şairi Yunus Əmrənin xatirəsinə layiq olaraq çox ciddi düşünülmüş,  yüksək səviyyədə hazırlanmışdır.
Böyük Türk Dünyasının mədəni-mənəvi irsini, eləcə də dahilərimizi tanıdan, xatirəsinə yaşadan, təbliğ edən və gələcək nəsillərə, həmçinin  dünyaya çatdırılması sarıdan belə yüksək səviyyəli tədbirlərə çox böyük ehtiyac olduğunu görür və bir tamaşaçı kimi tez-tez belə proqramların təşkil olunmasını gözləyirik.
“Beynəlxalq Muğam Mərkəzi”nin rəhbərliyinə bu möhtəşəm səhnəni təşkilatçılara təqdim etdiyinə və “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-in (BƏC İB) və “Türk Dünyası Turan Düşüncə Mərkəzi” İB-in 10 nəfər üzvünü də dəvət etdiyinə görə Sədr Tahir Xudiyev, üzvlər-“Azərbaycan Coriyo Kunq-Fu Federasiyası”nın prezidenti Davud Mahmudzadə və hüquqşünas Xatirə Azər qızı xüsusi təşəkkürlərini bildirdilər.

...There is a me inside of me...
Yunis Emre, one of the prominent artists of the Turkic peoples, who created and promoted the first beautiful examples of literature glorifying divine love, is famous for his human actions and works. It is probably because even today Yunus Amre's poems are referred to again and again, his memory is remembered.
On May 5, a concert program called "Lovers of Yunus Amre" was organized at the "International Mugham Center" under the leadership of Honored Artist of the Republic Nuria Huseynova, presented by the folklore ensemble "Gorgud" of ANAS Folklore Institute. At the event, Director of the Institute of Folklore of ANAS, Academician Mukhtar Imanov, Head of the Yunus Amre Institute in Baku Selchuk Karakılıç, MP Ganira Pashayeva spoke about the life and creativity of the outstanding thinker Yunus Emre.
Honored Artist Nuriyya Huseynova, composer-singer Chilanay Huseynli, Halimat Sultan, Ulviyya Sadagat performed songs composed on the poems of Yunus Amre, instructive and philosophical words were played. Orkhan Çakmak, who brought a special guest from Turkey to the Yunus Emre event, performed "Zafar şortisi" dedicated to the Karabakh Victory, and the song "Chirpınyrdi Kara Diniz" by the author of our National Anthem, Ahmet Javad. Both songs received a standing ovation and a joint performance by all the participants and the audience.
At the concert, the editor of AzTV, member of the Board of Directors of the "International Society of Disabled People", chairman of the "Support to the Development of the Culture of Turan Turkic Peoples" PU Zarnishan Azayeva presented selections from Yunus Amre's poems.
A short film dedicated to the life and work of Yunus Emre, shown at the beginning of the concert, introduced Yunus Emre to the audience more closely.
It should be noted that this concert-composition was carefully thought out and prepared at a high level, worthy of the memory of Yunus Emre, the great poet of the Anatolian Era.
We see that there is a great need for such high-level events that recognize, commemorate, promote and convey the cultural and spiritual heritage of the Great Turkish World, as well as our geniuses, to the future generations, as well as to the world, and as an audience, we often expect such programs to be organized.
Chairman Tahir Khudiyev for presenting this magnificent scene to the management of the "International Mugham Center" and for inviting 10 members of the "International Society of Disabled People" PU (IPC PU) and the "Turkish World Turan Thought Center" PU, members- President of "Azerbaijan Coriyo Kung-Fu Federation" Davud Mahmudzade and lawyer Khatira Azergizi expressed their special thanks.