Bu münasibətlə fevral ayının 15-də Litva Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin təşkilatçılığı, dövlət və beynəlxalq, eləcə də qeyri-hökumət təşkilatları nümayəndələrinin iştirakı ilə tədbir təşkil olunmuşdur. Litva Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Egidiyus Navikas çıxışında Azərbaycan və Litva Respublikaları arasında müxtəlif sahələrdə ikitərəfli münasibətlərin inkişafından, dostluq və qardaşlıq əlaqələrindən  söz açmışdır.
Tədbirdə “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-in sədri Tahir Xudiyev və İdarə Heyəti üzvü Ağalar Əliyev də iştirak edirdilər.
“Əlillər Dünyası” qəzetinin kollektivi adından Litva dövlətçiliyinin bərpasının 105-ci ildönümü münasibəti ilə Litva dövlətini və xalqını təbrik edirik.

On this occasion, on February 15, an event was organized by the Embassy of the Republic of Lithuania in Azerbaijan, with the participation of representatives of state and international as well as non-governmental organizations. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to the Republic of Azerbaijan, Mr. Egidius Navikas, in his speech spoke about the development of bilateral relations between the Republics of Azerbaijan and Lithuania in various fields, as well as friendship and fraternal relations.
Tahir Khudiyev, chairman of the "International Society of Disabled People" PU, and Aghalar Aliyev, a member of the Board of Directors, also participated in the event.
On behalf of the staff of "Aliller Dunyasysi" newspaper, we congratulate the state and people of Lithuania on the occasion of the 105th anniversary of the restoration of Lithuanian statehood.