Şəhid Orxan Əsgərovun atası və QHT sədri Türkiyə səfiri ilə görüşdü
Bu gün “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti”(BƏC İB) və “Türk Dünyası Turan Düşüncə Mərkəzi” İB-in sədri Tahir Xudiyev və yaxın günlərdə İranda səfirliyimizə qarşı törədilən terror nəticəsində şəhid olmuş Orxan Əsgərovun atası Rizvan Əsgərov Türkiyə Cümhuriyyətinin Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Cahit Bağcı ilə görüşmüşlər. Görüşdə məqsəd 6 fevral tarixində  Türkiyə Cümhuriyyətində çoxsaylı insan tələfatı ilə nəticələnən dəhşətli zəlzələ ilə bağlı başsağlığı vermək idi.
BƏC İB-in  Türkiyə səfirliyi ilə sıx dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin olduğunu bildiyindən Rizvan həkim İB-ə müraciət edərək onun cənab səfirlə görüşünü təşkil etməyi xahiş etmiş və Gəncədən məxsusən cənab səfirə başsağlığı vermək üçün Bakıya gəlmişdir. Türkiyənin 7 şəhərində böyük dağıntılara və saysız-hesabsız insan tələfatına səbəb olan zəlzələnin oğlunun şəhid olmasından sonra ona ikinci zərbə olduğunu bildirən Rizvan həkim görüş zamanı göz yaşlarını saxlaya bilməmişdir.
Rizvan həkim onu da xüsusi qeyd etdi ki, cənab Cahit Bağcı səfirliyin əməkdaşları ilə birgə Orxan Əsgərovun şəhid olduğunu eşidən gün onun  evinə gəlmiş, valideynləri ilə görüşmüş, şəhidimizin dəfn mərasimində də iştirak etmiş, atasına, doğmalarına və yaxınlarına başsağlığı vermişdir. Bundan başqa Türkiyə konsulu və konsulluğun əməkdaşları da Gəncə şəhərində mərhum Orxan Əsgərovun yas mərasimində 3 dəfə iştirak etmişlər.
Qeyd edək ki, “Əlillər Dünyası” qəzeti, “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti”  və “Türk Dünyası Turan Düşüncə Mərkəzi” İB–in kollektivi zəlzələ baş verən gün cənab səfirin simasında bütün Türkiyə xalqına və dövlətinə başsağlığı məktubu ünvanlamış, bu faciənin bütün Türk Dünyasının faciəsi olduğunu bildirmişlər. Elə həmin gündən BƏC İB Qarabağ üzrə Nümayəndəliyinin rəhbəri Həsənağa Bayramovun rəhbərliyi ilə Türkiyəyə yardımımız davam edir.
Bugünkü görüşün məqsədi isə başsağlığı vermək üçün bilavasitə Rizvan Əsgərovun cənab səfirlə görüşünü təşkil etmək idi.
Tahir Xudiyev onu da bildirmişdir ki, Cəmiyyətimizin 10-larla üzvləri zəlzələdən zərər görmüş ərazilərdə fiziki cəhətdən köməklik üçün hazırdırlar.
Bu görüşdən çox mütəəssir olan cənab səfir zəlzələdən zərər çəkən Türk xalqına cani-dildən köməklik göstərən Azərbaycan dövlətinə və hər bir azərbaycan vətəndaşına təşəkkürünü bildirib.

The father of martyr Orkhan Askerov and the chairman of the NGO met with the Turkish ambassador
Today, Tahir Khudiyev, the chairman of the "International Society of Disabled People" (IAC) and the "Turk World Turan Think Tank" PU, and Rizvan Asgarov, the father of Orkhan Asgarov, who was martyred in the recent terrorist attack against our embassy in Iran, Mr. Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Turkey to the Republic of Azerbaijan, Mr. They met with Cahit Bagci. The purpose of the meeting was to express condolences regarding the terrible earthquake that resulted in numerous casualties in the Republic of Turkey on February 6.
Knowing that BAC IB has close friendship and fraternal relations with the Turkish Embassy, doctor Rizvan appealed to IB and asked him to arrange a meeting with Mr. Ambassador and he came to Baku from Ganja to offer his condolences to Mr. Ambassador. Dr. Rizvan could not hold back tears during the meeting, stating that the earthquake, which caused great destruction and countless casualties in 7 cities of Turkey, was the second blow to him after the martyrdom of his son.
Dr. Rizvan specially noted that Mr. Cahit Bagci, together with the embassy staff, came to Orkhan Asgarov's house on the day he heard about his martyrdom, met his parents, participated in the funeral ceremony of our martyr, and offered condolences to his father, relatives and relatives. Apart from that, the Turkish consul and the employees of the consulate also participated in the mourning ceremony of the late Orkhan Askerov in Ganja 3 times.
It should be noted that "Aliller Dünyası" newspaper, "International Society of Disabled People" and "Turkish World Turan Thought Center" PU collective sent a letter of condolence to all the people and state of Turkey on the day of the earthquake in the person of the ambassador, saying that this tragedy is the tragedy of the entire Turkish World. have reported. From the same day, our assistance to Turkey continues under the leadership of Hasanaga Bayramov, the head of the Karabakh Representation of BEC IB.
The purpose of today's meeting was to arrange a meeting between Rizvan Askerov and Mr. Ambassador to express his condolences.
Tahir Khudiyev also stated that 10 members of our Society are ready to help physically in the areas affected by the earthquake.
Mr. Ambassador, who was very impressed by this meeting, expressed his gratitude to the state of Azerbaijan and to every citizen of Azerbaijan, who provided help to the Turkish people who were affected by the earthquake.