Şəhid Orxan Əsgərovun atası və QHT sədri Türkiyə səfiri ilə görüşdü
Bu gün “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti”(BƏC İB) və “Türk Dünyası Turan Düşüncə Mərkəzi” İB-in sədri Tahir Xudiyev və yaxın günlərdə İranda səfirliyimizə qarşı törədilən terror nəticəsində şəhid olmuş Orxan Əsgərovun atası Rizvan Əsgərov Türkiyə Cümhuriyyətinin Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Cahit Bağcı ilə görüşmüşlər. Görüşdə məqsəd 6 fevral tarixində  Türkiyə Cümhuriyyətində çoxsaylı insan tələfatı ilə nəticələnən dəhşətli zəlzələ ilə bağlı başsağlığı vermək idi.
BƏC İB-in  Türkiyə səfirliyi ilə sıx dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin olduğunu bildiyindən Rizvan həkim İB-ə müraciət edərək onun cənab səfirlə görüşünü təşkil etməyi xahiş etmiş və Gəncədən məxsusən cənab səfirə başsağlığı vermək üçün Bakıya gəlmişdir. Türkiyənin 7 şəhərində böyük dağıntılara və saysız-hesabsız insan tələfatına səbəb olan zəlzələnin oğlunun şəhid olmasından sonra ona ikinci zərbə olduğunu bildirən Rizvan həkim görüş zamanı göz yaşlarını saxlaya bilməmişdir.
Rizvan həkim onu da xüsusi qeyd etdi ki, cənab Cahit Bağcı səfirliyin əməkdaşları ilə birgə Orxan Əsgərovun şəhid olduğunu eşidən gün onun  evinə gəlmiş, valideynləri ilə görüşmüş, şəhidimizin dəfn mərasimində də iştirak etmiş, atasına, doğmalarına və yaxınlarına başsağlığı vermişdir. Bundan başqa Türkiyə konsulu və konsulluğun əməkdaşları da Gəncə şəhərində mərhum Orxan Əsgərovun yas mərasimində 3 dəfə iştirak etmişlər.
Qeyd edək ki, “Əlillər Dünyası” qəzeti, “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti”  və “Türk Dünyası Turan Düşüncə Mərkəzi” İB–in kollektivi zəlzələ baş verən gün cənab səfirin simasında bütün Türkiyə xalqına və dövlətinə başsağlığı məktubu ünvanlamış, bu faciənin bütün Türk Dünyasının faciəsi olduğunu bildirmişlər. Elə həmin gündən BƏC İB Qarabağ üzrə Nümayəndəliyinin rəhbəri Həsənağa Bayramovun rəhbərliyi ilə Türkiyəyə yardımımız davam edir.
Bugünkü görüşün məqsədi isə başsağlığı vermək üçün bilavasitə Rizvan Əsgərovun cənab səfirlə görüşünü təşkil etmək idi.
Tahir Xudiyev onu da bildirmişdir ki, Cəmiyyətimizin 10-larla üzvləri zəlzələdən zərər görmüş ərazilərdə fiziki cəhətdən köməklik üçün hazırdırlar.
Bu görüşdən çox mütəəssir olan cənab səfir zəlzələdən zərər çəkən Türk xalqına cani-dildən köməklik göstərən Azərbaycan dövlətinə və hər bir azərbaycan vətəndaşına təşəkkürünü bildirib.

Отец шахида Орхана Аскерова и председатель общественной организации встретились с послом Турции
Сегодня Тахир Худиев, председатель «Международного общества инвалидов» (МАК) и ОО «Turk World Turan Think Tank», и Ризван Аскеров, отец Орхана Аскерова, погибшего в результате недавнего теракта против нашего посольства в Иране г-н Чрезвычайный и Полномочный Посол Турецкой Республики в Азербайджанской Республике г-н Они встретились с Джахитом Багчи. Целью встречи было выражение соболезнований в связи с ужасным землетрясением, повлекшим за собой многочисленные жертвы в Турецкой Республике 6 февраля.
Зная, что BAC IB имеет тесную дружбу и братские отношения с посольством Турции, доктор Ризван обратился к IB с просьбой организовать встречу с господином послом, и тот приехал в Баку из Гянджи, чтобы выразить господину послу свои соболезнования. Доктор Ризван не смог сдержать слез во время встречи, заявив, что землетрясение, вызвавшее огромные разрушения и бесчисленные жертвы в 7 городах Турции, стало для него вторым ударом после мученической смерти его сына.
Доктор Ризван особо отметил, что господин Джахит Багджи вместе с сотрудниками посольства пришел в дом Орхана Аскерова в день, когда он узнал о его мученической кончине, встретился с его родителями, принял участие в церемонии похорон нашего шехида и выразил соболезнования его отцу. , родственники и родственники. Кроме того, турецкий консул и сотрудники консульства также трижды участвовали в траурной церемонии покойного Орхана Аскерова в Гяндже.
Следует отметить, что коллектив газеты «Алиллер Дюньясы», «Международного общества инвалидов» и коллектива ОО «Турецкий всемирный центр мысли Туран» направил письмо соболезнования всему народу и государству Турции в день землетрясения в личном порядке. посла, заявив, что эта трагедия является трагедией всего тюркского мира. С этого же дня продолжается наша помощь Турции под руководством главы карабахского представительства BEC IB Гасанаги Байрамова.
Целью сегодняшней встречи была организация встречи Ризвана Аскерова с господином Послом для выражения соболезнований.
Тахир Худиев также заявил, что 10 членов нашего Общества готовы оказать физическую помощь в пострадавших от землетрясения районах.
Господин посол, на которого произвела большое впечатление эта встреча, выразил благодарность Азербайджанскому государству и каждому гражданину Азербайджана, оказавшему помощь турецкому народу, пострадавшему от землетрясения.