Agentliyin dəstəyi ilə layihə davam edir
Azərbaycan Respublikasının QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə "Həssas sosial qruplara aid vətəndaşlar üçün tibbi, hüquqi və psixoloji xidmətlərin təşkili" adlı layihə həyata keçirən “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti" İB (BƏC İB) bütün kateqoriyadan olan əlilliyi olan insanların, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşüb əlil olmuş şəxslərin və döyüşçülərin, şəhid ailələri və Milli Qəhrəman ailələrinin, məcburi köçkünlərin, həmçinin əlilliyi olan məhbuslar və onların ailə üzvlərinin tibbi-sosial, hüquqi, psixoloji problemlərini öyrənir, həlli istiqamətində işlər aparır, onlara psixoloji xidmət göstərir, eləcə də onlarla maarifləndirmə işləri aparır. Həmçinin layihə zamanı maarifləndirmə məqsədi ilə nəşr edilmiş “İmtiyazlı şəxslər üçün məlumat kitabı”nı onlara təqdim olunur.
Layihənin icrası zamanı BƏC İB-ə Qarabağ müharibəsi veteranı, məcburi köçkün  Hüseyn İsmayılovun ailə üzvləri müraciət edərək bildirmişlər ki, o, uzun illərdir ürək xəstəliyindən əziyyət çəkir. Hazırda yataq xəstəsidir, səhhəti çox ağır olduğundan həkim məsləhəti ilə urək ritminin düzəldilməsi üçün xüsusi aparata ehtiyacı var. Hüseyn İsmayılov “Bakı Sağlamlıq” klinikasında  dəfələrlə müalicə alıb. Həmin aparat yalnız özəl klinikalarda qoyulur. Hüseyn İsmayılovun ailəsinin isə maddi imkanları olmadığından bu əməliyyata köməklik göstərməyi BƏC İB-də xahiş etmişdir.
BƏC İB Hüseyn İsmayılovun müayinə, müalicə və əməliyyatına köməklik göstərilməsi üçün aidiyyəti üzrə Səhiyyə Nazirliyinə və TƏBİB-ə müraciət etmişdir. BƏC İB-in müraciətindən sonra H.İsmayılov özəl klinikada müalicə olunmasından ötrü dəqiq diaqnoz qoyulması üçün hazırda Akademik M.A.Topçubaşov adına Elmi-Cərrahiyyə Mərkəzinə göndərilmişdir.

Проект продолжается при поддержке агентства
При финансовой поддержке Агентства государственной поддержки НПО Азербайджанской Республики осуществляется проект «Организация медицинских, юридических и психологических услуг для граждан, принадлежащих к уязвимым социальным группам», ОО «Международное Общество Инвалидов» (IPC PU). Территориальная целостность Азербайджана для людей с ограниченными возможностями всех категорий изучает медицинские, социальные, юридические и психологические проблемы инвалидов и боевиков, семей шехидов и семей национальных героев, вынужденных переселенцев, а также заключенных с ограниченными возможностями и их членов. членов семьи, ведет работу по их решению, оказывает им психологическую помощь, а также обучает их. Им также дарят «Информационную книгу для привилегированных лиц», изданную с целью информирования в ходе проекта.
В ходе реализации проекта члены семьи Гусейна Исмайлова, ветерана Карабахской войны и вынужденного переселенца, обратились в БЭК ПО и сообщили, что он уже много лет страдает заболеванием сердца. В настоящее время он прикован к постели, состояние его здоровья очень тяжелое, и по рекомендации врача ему необходим специальный аппарат для коррекции сердечного ритма. Гусейн Исмайлов неоднократно лечился в клинике «Baku Health». Данный аппарат ставят только в частных клиниках. У семьи Гусейна Исмайлова не было финансовых средств, поэтому они обратились в БЭК с просьбой помочь в проведении этой операции.
BEC обратилась в соответствующие Минздрав и МЕДИК за помощью в обследовании, лечении и операции Гусейна Исмайлова. Исмаилов Х. прошел лечение в частной клинике по заявлению БЭК ПО и был направлен в Научно-хирургический центр имени академика М.А. Топчибашова для постановки точного диагноза.