Azərbaycan incəsənətinin daha bir uğuru
Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti, sevimli müğənnimiz  Gülyanaq Məmmədova Özbəkistan Respublikasının Xalq artisti adına layiq görülüb. Zəng edib birbaşa özü ilə danışıb təbrik etsəm də mətbuat vasitəsi ilə də təbrik etmək qərarına gəldim.
SSRİ dağılandan sonra bu yeganə hadisədir ki, keçmiş sovet respublikaları arasında xarici ölkənin müğənnisinə xalq artisti adı verilir. Bu həqiqətən məni sevindirdi. Sevdiyim və hörmət bəslədiyim  müğənnilərdən biri də Gülyanaq Məmmədovadır.
Gülyanaq xanımın o cılız canında böyük mərdlik, sədəlik, təbiilik, vətənpərvərlik var. Çox istedadlı müğənni olmaqla yanaşı, Gülyanaq xanım insan kimi, dost kimi bütün insani müsbət keyfiyyətlərə malikdir. Onun doğmalarını, əzizlərini də təbrik edirəm.
Elə bilirəm bu uğur yalnız Gülyanaq xanımın uğuru deyil, Azərbaycan xalqının, dövlətinin, mədəniyyətinin uğurudur. Bu sevinc onu sevənlərin sevincidir.
Gülyanaq xanımın əlilliyi olan insanlara etdiyi bir mərdliyi yadıma düşdü. Fürsətdən istifadə edib deyim ki, əilliyi olan insanlar günü ilə bağlı böyük bir tədbir keçirirdik. Tədbirimizi kimlərsə tərəfindən pozmaq istəyirdilər. Tədbiri pozmaq üçün bu tədbirə rayondan gələn mədəniyyət şöbəmizin üzvlərini başqa bir tədbirə aparmaq istəyirdilər. Gülyanaq xanım da bu tədbirimizə dəvətli idi. Onu və duet oxuduğu 7-ci Muğam Müsabiqəsinin iştirakçısı, 1-ci qrup gözdən əlil Suma Tapdıqovanı da o tədbirdən kənarlaşdırmaq istəyirdilər.
Çox çətinliklə rayondan gələn əlilliyi olan müğənnilərin qarşısını aldıq ki, tədbiri tərk edib getməsinlər. Gülyanaq xanım isə bizi pis vəziyyətdə qoymayaraq sonadək iştirak etdi. Həqiqətən də belə bir insan, belə bir xanım tək-tək tapılar.
Gülyanaq xanıma bu adın verilməsi həm də ümumdünya Türk xalqlarına bir töhfədir.
Biz də “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB və “Türk Dünyası Turan Düşüncə Mərkəzi” İB-in kollektivi adından Gülyanaq Məmmədovanı Özbəkistan Respublikasının Xalq Artisti adına layiq görülməsi münasibəti ilə bir daha təbrik edir, uğurlarınız davamlı olsun-deyirik.

Another success of Azerbaijani art
Honored Artist of the Republic of Azerbaijan, our beloved singer Gulyanag Mammadova was awarded the title of People's Artist of the Republic of Uzbekistan. Although I called and talked to him directly and congratulated him, I decided to congratulate him through the media as well.
After the collapse of the USSR, this is the only case in which a singer of a foreign country was awarded the title of People's Artist among the former Soviet republics. This really made me happy. One of the singers I love and respect is Gulyanag Mammadova.
There is great courage, cheerfulness, naturalness, and patriotism in that thin soul of Mrs. Gulyanag. In addition to being a very talented singer, Ms. Gulyanag has all positive human qualities as a person and a friend. I also congratulate his relatives and loved ones.
I know that this success is not only the success of Mrs. Gulyanag, but the success of the people, state, and culture of Azerbaijan. This joy is the joy of those who love it.
I remembered a bravery of Mrs. Gulyanag for people with disabilities. I would like to take this opportunity to say that we were having a big event on the day of married people. Someone wanted to disrupt our event. In order to disrupt the event, they wanted to take the members of our culture department, who came to this event from the region, to another event. Mrs. Gulyanag was also invited to this event. They wanted to exclude him and the participant of the 7th Mugam Competition, 1st group visually impaired Suma Tapdigova, from that event.