“Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti"ndən psixoloji yardım
Məlumat verildiyi kimi, “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti" İB  (BƏC İB) Azərbaycan Respublikasının QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə yardımı ilə "Həssas sosial qruplara aid vətəndaşlar üçün tibbi, hüquqi və psixoloji xidmətlərin təşkili" adlı layihə həyata keçirir. İndiyədək imtiyazlı şəxslərin sosial, tibbi problemlərinin həlli ilə yanaşı, lazım olduqça psixoloji yardım da göstərilib.
Layihənin psixoloqu İbrahim Əsədli bu gün növbəti seasns keçirib. O, BƏC İB -ə müraciət edən məcburi köçkün Məzahir Musayevi qəbul edib. 71 yaşlı Məzahir Musayev Miokard infarkt keçirəndən sonra ürəyindən 2 dəfə qapalı əməliyyat keçirib, uzun illərdir şəkərli diabet xəstəsidir. Həyat yoldaşı 2004-cü ildən müddətsiz əlillik dərəcəsi almışdır. 2021-ci ilin mart ayından heç bir səbəb olmadan onun əlillik dərəcəsi ləğv edilib. Dəfələrlə müraciət olunsa da hələ də bərpa olunmamışdır. Məzahir Musayevin 1982-ci il təvəllüdlü böyük oğlu Əli Musayev  1-ci qrup əlildir, dializ xəstəsidir, məhkumluq həyatı yaşayır. Oğlunun həyat yoldaşı, iki yeniyetmə övladı da Məzahir Musayevin himayəsində yaşayır. Xəstə, ahıl yaşlı M. Musayev bu qədər problemlərə görə psixoloji gərginik içərisində böyük sarsıntı yaşayır. İbrahim Əsədli  onu dinləmiş, lazımi məsləhətlər vermişdir. Psixoloq İbrahim Əsədlinin uğurlu metodikası nəticəsində Məzahir Musayevin  vəziyyəti  xeyli yaxşılaşdı, gərginliyi nisbətən aradan qalxdı. Həkim müalicə məqsədi ilə bir neçə bitki tərkibli dərman preparatı da təyin etdi. Məzahir Musayevə maarifləndirmə məqsədi ilə layihə çərçivəsində nəşr olunmuş “İmtiyazlı şəxslər üçün məlumat kitabı” da hədiyyə edildi.

Psychological help from "International Society of Disabled People".
As reported, "International Society of Disabled People" PU (IPC PU) is implementing the project "Organization of medical, legal and psychological services for citizens belonging to vulnerable social groups" with the financial assistance of the State Support Agency for NGOs of the Republic of Azerbaijan. along with the solution of medical problems, psychological help was provided as necessary.
Project psychologist Ibrahim Asadli held another session today. He received Mazahir Musayev, an internally displaced person, who applied to BAC IB. 71-year-old Mazahir Musayev underwent 2 closed heart operations after a myocardial infarction and has been suffering from diabetes for many years. His wife has been on permanent disability since 2004. As of March 2021, his disability status has been revoked for no reason. Despite repeated appeals, it has not yet been restored. Ali Musayev, the eldest son of Mazahir Musayev, born in 1982, is a disabled person of the 1st group, a dialysis patient, and lives in prison. His son's wife and two teenage children live under Mazahir Musayev's care. M. Musayev, who is sick and elderly, is suffering from psychological stress due to so many problems. Ibrahim Asadli listened to him and gave necessary advice. As a result of the successful methodology of psychologist Ibrahim Asadli, Mazahir Musayev's condition improved significantly, and his tension was relatively relieved. The doctor also prescribed several herbal medicines for the purpose of treatment. Mazahir Musayev was also presented with an "Information book for privileged persons" published within the framework of the project for the purpose of raising awareness.