“Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti"ndən psixoloji yardım
Məlumat verildiyi kimi, “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti" İB  (BƏC İB) Azərbaycan Respublikasının QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə yardımı ilə "Həssas sosial qruplara aid vətəndaşlar üçün tibbi, hüquqi və psixoloji xidmətlərin təşkili" adlı layihə həyata keçirir. İndiyədək imtiyazlı şəxslərin sosial, tibbi problemlərinin həlli ilə yanaşı, lazım olduqça psixoloji yardım da göstərilib.
Layihənin psixoloqu İbrahim Əsədli bu gün növbəti seasns keçirib. O, BƏC İB -ə müraciət edən məcburi köçkün Məzahir Musayevi qəbul edib. 71 yaşlı Məzahir Musayev Miokard infarkt keçirəndən sonra ürəyindən 2 dəfə qapalı əməliyyat keçirib, uzun illərdir şəkərli diabet xəstəsidir. Həyat yoldaşı 2004-cü ildən müddətsiz əlillik dərəcəsi almışdır. 2021-ci ilin mart ayından heç bir səbəb olmadan onun əlillik dərəcəsi ləğv edilib. Dəfələrlə müraciət olunsa da hələ də bərpa olunmamışdır. Məzahir Musayevin 1982-ci il təvəllüdlü böyük oğlu Əli Musayev  1-ci qrup əlildir, dializ xəstəsidir, məhkumluq həyatı yaşayır. Oğlunun həyat yoldaşı, iki yeniyetmə övladı da Məzahir Musayevin himayəsində yaşayır. Xəstə, ahıl yaşlı M. Musayev bu qədər problemlərə görə psixoloji gərginik içərisində böyük sarsıntı yaşayır. İbrahim Əsədli  onu dinləmiş, lazımi məsləhətlər vermişdir. Psixoloq İbrahim Əsədlinin uğurlu metodikası nəticəsində Məzahir Musayevin  vəziyyəti  xeyli yaxşılaşdı, gərginliyi nisbətən aradan qalxdı. Həkim müalicə məqsədi ilə bir neçə bitki tərkibli dərman preparatı da təyin etdi. Məzahir Musayevə maarifləndirmə məqsədi ilə layihə çərçivəsində nəşr olunmuş “İmtiyazlı şəxslər üçün məlumat kitabı” da hədiyyə edildi.

Психологическая помощь от «Международного общества инвалидов».
Как сообщалось, ОО «Международное общество инвалидов» (МОИО) реализует проект «Организация медицинской, юридической и психологической помощи гражданам, принадлежащим к уязвимым социальным группам» при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки НКО республики. Азербайджана, наряду с решением медицинских проблем, по мере необходимости оказывалась психологическая помощь.
Психолог проекта Ибрагим Асадлы сегодня провел очередное занятие. Он принял Мазахира Мусаева, вынужденного переселенца, обратившегося в BAC IB. 71-летний Мазахир Мусаев перенес 2 закрытые операции на сердце после инфаркта миокарда и уже много лет страдает сахарным диабетом. Его жена находится на постоянной инвалидности с 2004 года. По состоянию на март 2021 года статус инвалида лишен без причины. Несмотря на неоднократные обращения, его до сих пор не восстановили. Али Мусаев, старший сын Мазахира Мусаева, 1982 года рождения, инвалид 1-й группы, диализный больной, проживает в тюрьме. Жена его сына и двое детей-подростков живут под опекой Мазахира Мусаева. М. Мусаев, больной и пожилой человек, страдает от психологического стресса из-за множества проблем. Ибрагим Асадлы выслушал его и дал необходимые советы. В результате успешной методики психолога Ибрагима Асадлы состояние Мазахира Мусаева значительно улучшилось, а его напряжение относительно снизилось. Для лечения врач также прописал несколько лекарственных трав. Мазахиру Мусаеву также была вручена «Информационная книга для льготников», изданная в рамках проекта с целью повышения осведомленности.