Dünya təbii fəlakətdən sığortalanmayıb
Tahir Xudiyev  hündürmərtəbəli yeni binaların keyfiyyətsiz tikilməsi barədə hələ 7 il bundan öncə rəhbərlik etdiyi “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB və “Əlillər Dünyası” qəzeti adından aidiyyəti dövlət qurumlarına  müraciət etdiyini bildirir:
-  Hündürmərtəbəli binaların tikintisi səriştəsiz qeyri-peşəkarlara həvalə olunur, şəxsi məqsədləri naminə daha çox qazanc əldə etmək üçün, xalqın, əhalinin təhlükəsizliyini nəzərə almadan ucuz, aşağı keyfiyyətli tikinti materiallarından, müasir standarta cavab verməyən, zəlzələlərə davamsız binalar tikilir.  Bu böyük problemlərə diqqəti cəlb etmək üçün biz 7 il əvvəldən Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinə, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə, Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinə, Fövqəladə Hallar Nazirliyinə, Respublika Baş Prokurorluğuna, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə müraciətlər etmişdik. Bax bu günü öncədən gördüyümüz üçün müraciət etmişdik. Bizə başdangetdi cavablar verilirdi. Çox təəssüf ki, heç bir tədbir görülmədi və hələ də görülmür. Keyfiyyətsiz hündürmərtəbəli binalar iç-içə, bir-birinə yaxın məsafədə tikilməkdə davam edir. Möhtərəm Prezidentimizin  tövsiyyəsi ilə 10-12 mərtəbəli binaların tikilməsi əvəzinə, çox təəssüf ki, 19-20 mərtəbəli binalar yağışdan sonra göbələk kimi tikilməkdə davam edir. Heç olmasa bundan sonra binaların keyfiyyətli, zəlzələlərə davamlı, müasir standartlara cavab verən, yüksək keyfiyyətli materiallardan, 10 mərtəbədən artıq olmadan  tikilməsi üçün Azərbaycanda tərkibi xarici ölkələrdən dəvət olunan yüksək ixtisaslı, təcrübəli kardlardan ibarət müstəqil komissiya yaradılsın.
Qardaş Türkiyə dövlətində baş verən çoxsaylı tələfata,  insanların evsiz-eşiksiz qalmasına səbəb olan, bütün dünyanı kədərə qərq edən dəhşətli  zəlzələ hər yerdə baş verə bilər, heç bir dövlət, xalq təbii fəlakətlərdən sığortalanmayıb.

The world is not insured against natural disasters
Tahir Khudiyev states that he applied to the relevant state institutions on behalf of the "International Society of Disabled People" and "Alillar Dunyası" newspaper, which he headed 7 years ago, about the low-quality construction of new high-rise buildings:
- The construction of high-rise buildings is entrusted to incompetent non-professionals, in order to get more profit for their personal purposes, without taking into account the safety of the people, the buildings are built from cheap, low-quality construction materials, which do not meet modern standards, and are not resistant to earthquakes. In order to draw attention to these big problems, we made appeals to the Baku City Executive Authority, the State Urban Planning and Architecture Committee, the Baku City Architecture and Urban Planning General Department, the Ministry of Emergency Situations, the General Prosecutor's Office of the Republic, and the Ministry of Labor and Social Protection of the Population 7 years ago. We applied because we saw this day in advance. We were given strange answers. Unfortunately, no action was taken and still is not being taken. Low-quality high-rise buildings continue to be built in close proximity to each other. Instead of building 10-12-story buildings with the recommendation of our honorable President, unfortunately, 19-20-story buildings continue to be built like mushrooms after the rain. At least from now on, an independent commission consisting of highly qualified and experienced cadres invited from foreign countries should be established in Azerbaijan to build high-quality, earthquake-resistant buildings that meet modern standards, with high-quality materials and no more than 10 floors.
A terrible earthquake, which caused many casualties in the brotherly state of Turkey, left people homeless, and plunged the whole world into grief, can happen anywhere, no state or nation is immune from natural disasters.