Rəssam Ucal Haqverdiyevin əsərlərinin sərgisi keçirilir
Sənəti üzrə ali təhsil alan, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü olan  Ucal Haqverdiyev 1990-cı ildə Azərbaycanın gənc rəssamlarının Fransada keçirilən sərgisində iştirak etmiş,  1991-ci ildə Tunisdə,  1992-ci ildə Kölndə, 1993-cü ildə Vyanada fərdi sərgiləri təşkil edilmişdir. 1995-ci ildə İstanbulda keçirilən "Azərbaycan və Türk rəssamlarının birgə sərgisi"ndə iştirak etmişdir. Rəssamın əsərləri həmçinin ABŞ, Almaniya, Avstriya, Fransa, Norveç və Türkiyədə də nümayiş olunmuşdur.
2016-cı ildə Ucal Haqverdiyevin əsərlərindən ibarət sərginin nümayişi zamanı sənətinin davamçısı olan oğlu rəssam Butunay Haqverdiyev demişdir: “Atamın yaradıcılığı haqqında hansısa janr çərçivəsində danışmaq çox çətindir. Çünki o, daim axtarışda olub, müxtəlif sahələrlə maraqlanıb, heç vaxt boş dayanmayıb. Onun yaradıcılığında həlledici məqamlardan biri daim əhatə olunduğu aləmi öyrənməsidir. Bu prinsipə görə, rəssamın işi şəkil çəkmək deyil, ətraf aləmi öyrənməkdir.”
Vəfatından 19 il keçsə də Ucal Haqverdiyevin əsərləri bu gün də heyranlıqla, sevilə-sevilə nümayiş olunur.
Yanvar ayının 27-də İçərişəhərdəki “Bakı Fotoqrafiya Evi”ndə təşkil olunmuş “Gənclik” adlı sərgi də Ucal Haqverdiyevin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş silsilə sərgilərdən biridir. Sərgi “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi, “Bakı Fotoqrafiya Evi” və “Savalan” ASPI WINERY (Azərbaycan) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində, həmçinin Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı və ART Zone-un dəstəyi ilə keçirilir. Bu sərgi tamaşaçını 1980-ci illərin sonu və 1990-cı illərin Bakısındakı yaradıcılıq mühitinin ab-havası ilə tanış edir. Sərgi çərçivəsində Ucal Haqverdiyevin  1980-ci illərdəki müasirləri olan rəssamların və müəllimi saydığı şəxslərin portretləri nümayiş etdirilir.
Sərgi üçün xüsusi olaraq “Gənclik” pansionatında 1980-1990-cı illərin həmfikir rəssamlarının “spontan birliyi”nin yarandığı dövrün sənədli xronikasından toplanmış qısametrajlı film də nümayiş eidirilir.
Mərhum Ucal Haqverdiyevin həyat yoldaşı, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü olan Əməkadar rəssam Yelena Haqverdiyevanın dəvəti ilə bu sərgidə iştirak edən “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-in sədri Tahir Xudiyev və İdarə Heyəti üzvü Ağalar Əliyev sərginin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu və nümayiş olunan möhtəşəm əsərlərdən böyük zövq aldıqlarını bildiriblər.

An exhibition of the works of artist Ucal Hagverdiyev is held
Ujal Hagverdiyev, who received a higher education in art and is a member of the Union of Azerbaijan Artists, participated in the exhibition of young Azerbaijani artists in France in 1990, in 1991 in Tunisia, in 1992 in Cologne, and in 1993 in Vienna. In 1995, he participated in the "joint exhibition of Azerbaijani and Turkish artists" held in Istanbul. The artist's works were also exhibited in the USA, Germany, Austria, France, Norway and Turkey.
In 2016, during the exhibition of Ucal Hagverdiyev's works, his son artist Butanay Hagverdiyev, who is a follower of his art, said: "It is very difficult to talk about my father's work within the framework of a certain genre. Because he was constantly searching, interested in various fields, and never stood idle. One of the decisive points in his work is his study of the world around him. According to this principle, the artist's job is not to paint, but to study the surrounding world.
19 years after his death, Ujal Hagverdiyev's works are still displayed with admiration and love.
The "Youth" exhibition, organized on January 27 at "Baku House of Photography" in Icherisheher, is one of the series of exhibitions dedicated to the life and work of Ucal Hagverdiyev. The exhibition is held in cooperation with "Icherisheher" State Historical-Architectural Reserve Department, "Baku Photography House" and "Savalan" ASPI WINERY (Azerbaijan), as well as with the support of Azerbaijan Artists' Union and ART Zone. This exhibition introduces the viewer to the atmosphere of the creative environment in Baku in the late 1980s and 1990s. Within the framework of the exhibition, the portraits of Ucal Hagverdiyev's contemporaries and teachers in the 1980s are displayed.
Specially for the exhibition, a short film collected from the documentary chronicle of the period when the "spontaneous union" of like-minded artists of the 1980s-1990s was created in the "Youth" boarding house is shown.
At the invitation of Yelena Hagverdiyeva, wife of the late Ucal Hagverdiyev, Honored artist Yelena Hagverdiyeva, a member of the Union of Artists of Azerbaijan, the Chairman of the "International Society of Disabled People" PU Tahir Khudiyev and the member of the Board of Directors Aghalar Aliyev said that the exhibition was organized at a high level and they enjoyed the great works on display. they said they bought it.