Rəssam Ucal Haqverdiyevin əsərlərinin sərgisi keçirilir
Sənəti üzrə ali təhsil alan, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü olan  Ucal Haqverdiyev 1990-cı ildə Azərbaycanın gənc rəssamlarının Fransada keçirilən sərgisində iştirak etmiş,  1991-ci ildə Tunisdə,  1992-ci ildə Kölndə, 1993-cü ildə Vyanada fərdi sərgiləri təşkil edilmişdir. 1995-ci ildə İstanbulda keçirilən "Azərbaycan və Türk rəssamlarının birgə sərgisi"ndə iştirak etmişdir. Rəssamın əsərləri həmçinin ABŞ, Almaniya, Avstriya, Fransa, Norveç və Türkiyədə də nümayiş olunmuşdur.
2016-cı ildə Ucal Haqverdiyevin əsərlərindən ibarət sərginin nümayişi zamanı sənətinin davamçısı olan oğlu rəssam Butunay Haqverdiyev demişdir: “Atamın yaradıcılığı haqqında hansısa janr çərçivəsində danışmaq çox çətindir. Çünki o, daim axtarışda olub, müxtəlif sahələrlə maraqlanıb, heç vaxt boş dayanmayıb. Onun yaradıcılığında həlledici məqamlardan biri daim əhatə olunduğu aləmi öyrənməsidir. Bu prinsipə görə, rəssamın işi şəkil çəkmək deyil, ətraf aləmi öyrənməkdir.”
Vəfatından 19 il keçsə də Ucal Haqverdiyevin əsərləri bu gün də heyranlıqla, sevilə-sevilə nümayiş olunur.
Yanvar ayının 27-də İçərişəhərdəki “Bakı Fotoqrafiya Evi”ndə təşkil olunmuş “Gənclik” adlı sərgi də Ucal Haqverdiyevin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş silsilə sərgilərdən biridir. Sərgi “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi, “Bakı Fotoqrafiya Evi” və “Savalan” ASPI WINERY (Azərbaycan) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində, həmçinin Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı və ART Zone-un dəstəyi ilə keçirilir. Bu sərgi tamaşaçını 1980-ci illərin sonu və 1990-cı illərin Bakısındakı yaradıcılıq mühitinin ab-havası ilə tanış edir. Sərgi çərçivəsində Ucal Haqverdiyevin  1980-ci illərdəki müasirləri olan rəssamların və müəllimi saydığı şəxslərin portretləri nümayiş etdirilir.
Sərgi üçün xüsusi olaraq “Gənclik” pansionatında 1980-1990-cı illərin həmfikir rəssamlarının “spontan birliyi”nin yarandığı dövrün sənədli xronikasından toplanmış qısametrajlı film də nümayiş eidirilir.
Mərhum Ucal Haqverdiyevin həyat yoldaşı, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü olan Əməkadar rəssam Yelena Haqverdiyevanın dəvəti ilə bu sərgidə iştirak edən “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-in sədri Tahir Xudiyev və İdarə Heyəti üzvü Ağalar Əliyev sərginin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu və nümayiş olunan möhtəşəm əsərlərdən böyük zövq aldıqlarını bildiriblər.

Состоялась выставка работ художника Уджала Хагвердиева
Уджал Хагвердиев, получивший высшее художественное образование и являющийся членом Союза художников Азербайджана, участвовал в выставках молодых азербайджанских художников во Франции в 1990 году, в 1991 году в Тунисе, в 1992 году в Кельне, в 1993 году в Вене. В 1995 году участвовал в «совместной выставке азербайджанских и турецких художников», проходившей в Стамбуле. Работы художника также выставлялись в США, Германии, Австрии, Франции, Норвегии и Турции.
В 2016 году во время выставки работ Укала Хагвердиева его сын художник Бутанай Хагвердиев, являющийся последователем его творчества, сказал: «Очень сложно говорить о творчестве моего отца в рамках определенного жанра. Потому что он постоянно находился в поиске, интересовался разными областями и никогда не стоял без дела. Одним из решающих моментов в его творчестве является исследование окружающего мира. Согласно этому принципу, работа художника – не рисовать, а изучать окружающий мир.
Спустя 19 лет после его смерти работы Уджала Хагвердиева по-прежнему демонстрируются с восхищением и любовью.
Выставка «Молодежь», организованная 27 января в «Бакинском Доме фотографии» в Ичеришехере, является одной из серии выставок, посвященных жизни и творчеству Укала Хагвердиева. Выставка проводится в сотрудничестве с Государственным историко-архитектурным заповедником «Ичеришехер», «Бакинским Домом фотографии» и ASPI Winery «Savalan» (Азербайджан), а также при поддержке Союза художников Азербайджана и ART Zone. Эта выставка знакомит зрителя с атмосферой творческой среды Баку конца 1980-х и 1990-х годов. В рамках выставки экспонируются портреты современников и учителей Уджала Хагвердиева 1980-х годов.
Специально для выставки показан короткометражный фильм, собранный из документальной хроники того периода, когда в пансионате «Юность» создавался «стихийный союз» художников-единомышленников 1980-1990-х годов.
По приглашению Елены Хагвердиевой, жены покойного Уджала Хагвердиева, заслуженной артистки Елены Хагвердиевой, члена Союза художников Азербайджана, председателя ОО «Международное общество инвалидов» Тахира Худиева и члена правления Режиссеры Агалар Алиев отметил, что выставка организована на высоком уровне, им понравились выставленные великолепные работы, и они сказали, что купили ее.