Şəhid baş leytenant Orxan Əsgərov
Məlum olduğu kimi, yanvar ayının 27-də İrandakı Azərbaycan səfirliyinə qarşı törədilən terror zamanı səfirliyin Mühafizə Xidmətinin rəisi baş leytenant Əsgərov Orxan Rizvan oğlu qətlə yetirilmiş, iki nəfər isə yaralanmışdır.
Orxan Əsgərovun cənazəsi Bakıya gətirilmiş, ailəsinin yaşadığı Yeni Yasamaldakı evində onunla vida mərasimi təşkil edilmiş və fəxri qaravul dəstəsinin müşaiyəti ilə II Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev və Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov şəhid Orxan Əsgərovun yas mərasimində iştirak etmiş və Prezident İlham Əliyevin başsağlığını Şəhidimizin  ailəsinə çatdırmışlar.
Türkiyə Cümhuriyyətinin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bagçi və səfirliyin digər əməkdaşları da Orxan Əsgərovun yas mərasimində iştirak etmiş, ailəsinə və doğmalarına başsağlığı vermişlər.
Orxan Əsgərov 1986-cı ildə Gəncə şəhərində anadan olmuş, 2003-cü ildə Sumqayıt Şəhər Nizami Gəncəvi adına Texniki və Təbiət Elmləri Liseyini bitirmişdir.
Ailəli idi. İki övladı yadigar qaldı.
“Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB və “Türk Dünyası Turan Düşüncə Mərkəzi” İB-in sədri Tahir Xudiyev də mərhumun cənazəsinin qarşılanmasında, onunla vida mərasimində və dəfnində iştirak etmişdir.
“Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB, “Türk Dünyası Turan Düşüncə Mərkəzi” İB-in sədri Tahir Xudiyev, “Kür-Xəzər” Xeyriyyə İctimai Birliyinin sədri Akif Kərimov, eləcə də “Əlillər Dünyası” qəzetinin bütün kollektivi adından şəhid baş leytenant Orxan Əsgərovun atası Rizvan Əsgərova, əmisi Mövlan Əsgərova, yaxın qohumu Elxan Mehdiyevə  və digər ailə üzvlərinə dərin hüznlə başsağlığı veririk.

Martyr First Lieutenant Orkhan Askerov
As it is known, during the terrorist attack against the Azerbaijani Embassy in Iran on January 27, the head of the security service of the embassy, senior lieutenant Asgarov Orkhan Rizvan oglu was killed and two people were injured.
Orkhan Askerov's body was brought to Baku, a farewell ceremony was held at his family's house in Yeni Yasamal, and he was buried in II Martyrs' Alley, accompanied by an honor guard.
Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan Hikmet Hajiyev and Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov participated in the mourning ceremony of martyr Orkhan Askerov and conveyed the condolences of President Ilham Aliyev to the family of our martyr.
Ambassador of the Republic of Turkey to Azerbaijan Cahit Bagchi and other employees of the embassy also participated in the mourning ceremony of Orkhan Askerov and expressed their condolences to his family and relatives.
Orkhan Askerov was born in Ganja in 1986, graduated from Sumgait City Nizami Ganjavi Technical and Natural Sciences Lyceum in 2003.
He was married. His two children remained a memory.
Tahir Khudiyev, chairman of "International Society of Disabled People" PU and "Turk World Turan Thought Center" PU, also participated in welcoming the funeral of the deceased, his farewell ceremony and burial.
Tahir Khudiyev, chairman of "International Society of Disabled People" PU, "Turk World Turan Thought Center" PU, Akif Karimov, chairman of "Kur-Khazar" Charitable Public Union, as well as Rizvan, father of martyred senior lieutenant Orkhan Askerov, on behalf of the entire staff of "Aliller Dunyasy" newspaper. We offer our deepest condolences to Asgarova, his uncle Movlan Asgarova, his close relative Elkhan Mehdiyev and other family members.