Şəhid Məftun Əhmədzadə doğma Tərtər rayonu Evoğlu kəndində dəfn olundu
Məlumat verdiyimiz kimi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə "Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti" İctimai Birliyi (BƏC İB) “And yerimiz- Şəhidlər”! adlı layihə həyata keçirir. Layihə zamanı Bakının Nizami rayonu və Tərtər rayonunda yaşamış və Vətənimizin azadlığı uğrunda şəhid olmuş igidlərimiz barədə kitab nəşr olunacaq.
Sentyabr ayının 12-si gecə və 13-ü səhər saatlarında Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhəddinin Daşkəsən, Kəlbəcər, Laçın və Zəngilan istiqamətlərində törədilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısı alınarkən Azərbaycan Ordusunun və Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi qulluqçu olmaqla ümumilikdə Silahlı Qüvvələrin 50 nəfər hərbi qulluqçusu şəhid olub.
Şəhid olanlar arasında Tərtər rayonu Evoğlu kəndindən olan Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi qulluqçusu, müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət keçən əsgər, 1996-cı il təvəllüdlü Əhmədzadə Məftun Seymur oğlu da var. Şəhidimizin cənazəsi 16 sentyabr tarixində doğulduğu Evoğlu kəndinə gətirilib. Şəhidin təntənə ilə qarşılanması və dəfn mərasiminin təşkil olunmasında “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-in Qarabağ Nümayəndəliyinin rəhbəri, “Türk Dünyası Turan Düşüncə Mərkəzi” İB-in İdarə Heyəti üzvü, Qarabağ müharibəsi veteranı Həsənağa Bayramov və BƏCİB-in digər üzvləri də iştirak etmişlər. Vətənimizin azadlığı uğrunda canından keçən Məftunun və digər şəhidlərimizin xatirəsi daima xalqımız tərəfindən əziz tutulur. Şəhidlərimiz, qazilərimiz gələcək nəsillərə əsil qəhrəmanlıq nümunəsidirlər.

Шехид Мафтун Ахмедзаде похоронен в селе Эвоглу Тертерского района
Как мы уже сообщали, при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики, Общественного объединения «Международное Общество Инвалидов» (ИСО) «Наше место присяги – Шахидов»! реализует проект под названием «В рамках проекта будет издана книга о наших героях, живших в Низаминском и Тертерском районах Баку и погибших за свободу нашей Родины.
В ночь с 12 на утром 13 сентября, когда были предотвращены крупномасштабные провокации, совершенные армянскими вооруженными силами на Дашкасанском, Кельбаджарском, Лачинском и Зангиланском направлениях азербайджано-армянской госграницы, в общей сложности были задействованы 50 военнослужащих. погибли личный состав Вооруженных Сил, в том числе военнослужащие Азербайджанской Армии и Государственной Пограничной Службы.
Среди шехидов - Ахмедзаде Мафтун Сеймур оглы, военнослужащий Вооруженных Сил Азербайджана из села Эвоглу Тертерского района, прошедший действительную военную службу, 1996 года рождения. Тело нашего шехида было доставлено в село Эвоглу. где он родился 16 сентября. Глава карабахского представительства «Международного общества инвалидов», член совета директоров «Турецкого мира Turan Think Center», ветеран Карабахской войны Гасанага Байрамов и другие члены БАСИБ также приняли участие в чествовании шехида и организации похорон. Память о Мафтуне и других мучениках, погибших за свободу нашей страны, всегда чтима нашим народом. Наши мученики и ветераны являются примером настоящего героизма для будущих поколений.