Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə “Ümid” Taekvondo Klubunun töhfəsi
Bu günlərdə Bakı şəhərində Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında Ümummilli liderin 100 illik yubileyi və Dünya Taekvondo Federasiyasının 50 illik yubileyi münasibəti ilə əməkdar idman ustası, iki qat Avropa çempionu, “Ümid” Taekvondo Klubunun rəhbəri  İlkin Şahbazovun başçılığı ilə Masterklass təlimi keçirildi.
Azərbaycan Taekvondo Federasiyasının vitse-prezidentləri Nağı Səfərov və Niyaməddin Paşayevin rəhbərliyi ilə hazırlanan bu tədbirə səylə hazırlaşan gənc idmançılar möhtəşəm çıxış etdilər. Tədbirdə dövlət təşkilatları və digər ictimaiyyət nümayəndələri ilə yanaşı şəhid ailələri və qazilər də iştirak edirdilər. Federasiya adından onlara simvolik hədiyyələr təqdim olundu. Əməkdar idman ustası İlkin Şahbazovun rəhbərliyi ilə yüksək səviyyədə keçirilən bu masterklass şəhərimizin qonaqları olan turistlərin də böyük marağına səbəb oldu. İdmançıların çıxışları alqışlarla qarşılandı.
Masterklassdan sonra “Ümid” Taekvondo Klubunun idmançıları, valideynlər və rəhbərlik Fəxri Xiyabana gedərək Ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət etmiş, gül-çiçək dəstələri düzmüşlər.
Məlumat üçün bildiririk ki, Taekvondo üzrə 26-cı Dünya Çempionatı bu il 29 may – 4 iyun tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək. Beynəlxalq əhəmiyyətə malik olan bu Çempionatla əlaqədar paytaxtımıza 3 minədək qonağın gəlişi gözlənilir.
Onu da qeyd etmək istərdik ki, “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-in İdarə Heyəti üzvü, AzTV-nin redaktoru, əməkdar jurnalist Zərnişan xanım Azayevanın nəvəsi Esmanur da “Ümid” Taekvondo Klubunun üzvüdür. Dəfələrlə respublikadaxili yarışlarda qalib olmuş 9 yaşlı Esmanur Azayeva bu yaxınlarda Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində keçirilən Beynəlxalq təlim məşq toplantısının təşkil etdiyi yarışlarda ölkəmizi təmsil edən “Ümid” Taekvondo Klubunun üzvü olan və hər biri diplom və medallar qazanan 7 nəfər idmançısı arasında yeganə qız nümayəndə olaraq yarışda qalıb gəlmiş və  bürünc medal qazanmışdır.
“Ümid” Taekvondo Klubunun məşqçısı, əməkdar idman ustası İlkin Şahbazovun başçılığı ilə Klubun üzv olan idmançılarımıza davamlı qələbələr arzulayırıq.

Вклад клуба таэквондо «Умид» к 100-летию великого лидера Гейдара Алиева
Недавно в парке Центра Гейдара Алиева в Баку по случаю 100-летия общенационального лидера и 50-летия Всемирной федерации таэквондо прошел мастер-класс под руководством заслуженного мастера таэквондо Илькина Шахбазова. спорта, двукратный чемпион Европы, руководитель клуба таэквондо «Умид».
Подготовившиеся к этому мероприятию юные спортсмены, подготовленные под руководством вице-президентов Федерации таэквондо Азербайджана Наги Сафарова и Ниямеддина Пашаева, выступили великолепно. В мероприятии также приняли участие семьи шехидов и ветераны, а также государственные организации и другие представители общественности. От имени Федерации им были вручены символические подарки. Этот мастер-класс, проведенный на высоком уровне под руководством заслуженного мастера спорта Илькина Шахбазова, вызвал большой интерес туристов, являющихся гостями нашего города. Выступления спортсменов были встречены аплодисментами.
После мастер-класса спортсмены, родители и руководство клуба таэквондо «Умид» отправились на Аллею почетного посещения, посетили могилу великого лидера Гейдара Алиева и возложили цветы.
Для Вашего сведения сообщаем, что 29 мая-4 июня текущего года в Баку пройдет 26-й чемпионат мира по таэквондо. В связи с чемпионатом, имеющим международное значение, в нашу столицу прибудет до 3000 гостей.
Также хотелось бы отметить, что Эсманур, член совета директоров «Международного общества инвалидов», редактор АзТВ, внук заслуженной журналистки Зарнишан Азаевой, также является членом клуба таэквондо «Умид». 9-летняя Эсманур Азаева, победительница многочисленных отечественных соревнований, недавно стала единственной представительницей среди 7 спортсменок клуба таэквондо «Умид», представившей нашу страну на соревнованиях, организованных Международным учебно-тренировочным сбором, проходящим в Ташкенте, столицу Узбекистана приехал и завоевал бронзовую медаль.
Желаем дальнейших побед нашим спортсменам, являющимся членами Клуба под руководством тренера Клуба Таэквондо «Умид», заслуженного мастера спорта Илькина Шахбазова.