Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə “Ümid” Taekvondo Klubunun töhfəsi
Bu günlərdə Bakı şəhərində Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında Ümummilli liderin 100 illik yubileyi və Dünya Taekvondo Federasiyasının 50 illik yubileyi münasibəti ilə əməkdar idman ustası, iki qat Avropa çempionu, “Ümid” Taekvondo Klubunun rəhbəri  İlkin Şahbazovun başçılığı ilə Masterklass təlimi keçirildi.
Azərbaycan Taekvondo Federasiyasının vitse-prezidentləri Nağı Səfərov və Niyaməddin Paşayevin rəhbərliyi ilə hazırlanan bu tədbirə səylə hazırlaşan gənc idmançılar möhtəşəm çıxış etdilər. Tədbirdə dövlət təşkilatları və digər ictimaiyyət nümayəndələri ilə yanaşı şəhid ailələri və qazilər də iştirak edirdilər. Federasiya adından onlara simvolik hədiyyələr təqdim olundu. Əməkdar idman ustası İlkin Şahbazovun rəhbərliyi ilə yüksək səviyyədə keçirilən bu masterklass şəhərimizin qonaqları olan turistlərin də böyük marağına səbəb oldu. İdmançıların çıxışları alqışlarla qarşılandı.
Masterklassdan sonra “Ümid” Taekvondo Klubunun idmançıları, valideynlər və rəhbərlik Fəxri Xiyabana gedərək Ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət etmiş, gül-çiçək dəstələri düzmüşlər.
Məlumat üçün bildiririk ki, Taekvondo üzrə 26-cı Dünya Çempionatı bu il 29 may – 4 iyun tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək. Beynəlxalq əhəmiyyətə malik olan bu Çempionatla əlaqədar paytaxtımıza 3 minədək qonağın gəlişi gözlənilir.
Onu da qeyd etmək istərdik ki, “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-in İdarə Heyəti üzvü, AzTV-nin redaktoru, əməkdar jurnalist Zərnişan xanım Azayevanın nəvəsi Esmanur da “Ümid” Taekvondo Klubunun üzvüdür. Dəfələrlə respublikadaxili yarışlarda qalib olmuş 9 yaşlı Esmanur Azayeva bu yaxınlarda Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində keçirilən Beynəlxalq təlim məşq toplantısının təşkil etdiyi yarışlarda ölkəmizi təmsil edən “Ümid” Taekvondo Klubunun üzvü olan və hər biri diplom və medallar qazanan 7 nəfər idmançısı arasında yeganə qız nümayəndə olaraq yarışda qalıb gəlmiş və  bürünc medal qazanmışdır.
“Ümid” Taekvondo Klubunun məşqçısı, əməkdar idman ustası İlkin Şahbazovun başçılığı ilə Klubun üzv olan idmançılarımıza davamlı qələbələr arzulayırıq.

Contribution of "Umid" Taekwondo Club to the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev
Recently, in the park of the Heydar Aliyev Center in Baku, on the occasion of the 100th anniversary of the national leader and the 50th anniversary of the World Taekwondo Federation, a Masterclass training was held under the leadership of Ilkin Shahbazov, an honored master of sports, two-time European champion, head of the "Umid" Taekwondo Club.
The young athletes prepared for this event prepared under the leadership of vice-presidents of the Azerbaijan Taekwondo Federation, Nagi Safarov and Niyamaddin Pashayev, gave a great performance. Martyrs' families and veterans also participated in the event, along with state organizations and other public representatives. Symbolic gifts were presented to them on behalf of the Federation. This masterclass, held at a high level under the leadership of the honored master of sports, Ilkin Shahbazov, aroused the great interest of tourists who are guests of our city. The performances of the athletes were met with applause.
After the masterclass, the athletes, parents and management of "Umid" Taekwondo Club went to the Alley of Honor and visited the grave of the great leader Heydar Aliyev and laid flowers.
For your information, we inform you that the 26th Taekwondo World Championship will be held in Baku on May 29-June 4 this year. Up to 3,000 guests are expected to arrive in our capital in connection with this Championship, which is of international importance.
We would also like to mention that Esmanur, a member of the Board of Directors of "International Society of Disabled People", editor of AzTV, and grandson of honored journalist Zarnishan Azayeva, is also a member of "Umid" Taekwondo Club. 9-year-old Esmanur Azayeva, who has won numerous domestic competitions, recently became the only female representative among 7 athletes of the "Umid" Taekwondo Club, who represented our country in the competitions organized by the International training meeting held in Tashkent, the capital of Uzbekistan. came and won a bronze medal.
We wish continuous victories to our athletes who are members of the Club under the leadership of the coach of "Umid" Taekwondo Club, honored master of sports Ilkin Shahbazov.